Almanya, Pazar Günü O Kadar Çok Yenilenebilir Enerji Üretti Ki, Elektriği Bedava Dağıtmak Zorunda Kaldı


Yenilenebilir enerjiye liderlik eden ülkelerden birisi olan Almanya, yenilenebilir enerji üretimi konusunda ne kadar iyi olduğunu ve liderlik wildpoldsreid-500-percent-renewnable-energy-1-1konumunu hak ettiğini bir kez daha kanıtladı. Geçtiğimiz Pazar günü, yani 16 Mayıs tarihinde oldukça güneşli ve rüzgarlı bir gün geçiren ülke, çok büyük miktarlarda yenilebilir enerji üretimi yaptı ve gerekli olan yenilenebilir enerji miktarını fazlasıyla aştı. Paylaşılan verilere göre, Pazar günü 14.00 civarlarında güneş enerjisi ve rüzgar enerjisinden elde edilen toplam enerji miktarı, ülkeye gerekli olan 45.8 GW’nin 45.5 GW’ini karşıladı. Bu durumdan ötürü enerji kullanımını arttırmaya çalışan Almanlar, saat 13:00’dan başlayarak 4-5 saat süren ‘ücretsiz enerji’ dağıtımı gerçekleştirdiler.

 

1x-1-1024x618

Paylaşılan verilere göre, Pazar günü 14.00 civarlarında güneş enerjisi ve rüzgar enerjisinden elde edilen toplam enerji miktarı, ülkeye gerekli olan 45.8 GW’nin 45.5 GW’ini karşıladı. Bu durumdan ötürü enerji kullanımını arttırmaya çalışan Almanlar, saat 13:00’dan başlayarak 4-5 saat süren ‘ücretsiz enerji’ dağıtımı gerçekleştirdiler. Böylece Angela Merkel’in özellikle Fukuşima faciasından sonra hızlanan, fosil yakıtları ve nükleer enerjiyi azaltarak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını arttırmayı amaçlayan “Energiewende” politikasında önemli bir esik aşılmış oldu.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji ihtiyaçlarını karşılamada yeterli olmayacağı argümanın anlık da olsa tersini kanıtlayan haberleri son zamanlarda sıkça duymaya başladık. Almanya’dan gelen bu haber, yakin zamanda enerji ihtiyacının %140’ini rüzgar enerjisinden karşılayan Danimarka ile paralel olsa da, Avrupa’nın sanayi merkezi konumunda olan Almanya’nın enerji ihtiyacının büyüklüğü nedeniyle daha da büyük bir önem taşıyor.

459641520.0-780x439

Almanya’nın yaşadığı durum yenilenebilir enerji kaynaklarının üretim miktarlarının hava şartlarına bağlı olması nedeniyle uygun hava şartlarında çok yüksek miktarda enerji üretimi gerçekleşmesiyle ilgili. Bloomberg analisti Monne Depraetere’ye göre Almanya’nın pazar günü yaşadığına benzer durumlar bize artık enerji piyasasındaki anlık aşırı arz ile ilgili çözümler bulmamız gerektiğini gösteriyor. Depraetere, “uzun vadede bu arz fazlası durumuyla basa çıkabilecek teknolojiler geliştirmemiz gerekiyor, örneğin daha fazla enterkonnektör hattı veya enerji depolama”.


Beğendin mi? Arkadaşların da görmeli diyorsan paylaş!

0
3

Buna tepkiniz nedir?

Planlar Planlar
0
Planlar
Dosya Dosya
0
Dosya
Tarım Tarım
0
Tarım
Su Kaynakları Su Kaynakları
0
Su Kaynakları
Fiziki Coğrafya Fiziki Coğrafya
0
Fiziki Coğrafya
Küresel Isınma Küresel Isınma
0
Küresel Isınma
Afetler Afetler
0
Afetler
Enerji Enerji
0
Enerji
Nüfus Nüfus
0
Nüfus
Ülke Ülke
0
Ülke

Comments 0

Almanya, Pazar Günü O Kadar Çok Yenilenebilir Enerji Üretti Ki, Elektriği Bedava Dağıtmak Zorunda Kaldı

log in

Don't have an account?
sign up

reset password

Dön
log in

sign up

Captcha!
Dön
log in

Yazı Türü Seç

Haberler Görsel Liste Anket Test Video Ses Galeri Oynatma Listesi
İstediğiniz Formatta Katılabilirsiniz
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Karma test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirlemek için oy verme
Hikaye
Gömülü Kodlarla ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Açık Liste
Açık Liste
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Taklit
Özel taklitler eklemek için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine gömme kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud gömme kodları
Görsel
Resim ya da GIF