içinde

Almanya, Pazar Günü O Kadar Çok Yenilenebilir Enerji Üretti Ki, Elektriği Bedava Dağıtmak Zorunda Kaldı

Yenilenebilir enerjiye liderlik eden ülkelerden birisi olan Almanya, yenilenebilir enerji üretimi konusunda ne kadar iyi olduğunu ve liderlik wildpoldsreid-500-percent-renewnable-energy-1-1konumunu hak ettiğini bir kez daha kanıtladı. Geçtiğimiz Pazar günü, yani 16 Mayıs tarihinde oldukça güneşli ve rüzgarlı bir gün geçiren ülke, çok büyük miktarlarda yenilebilir enerji üretimi yaptı ve gerekli olan yenilenebilir enerji miktarını fazlasıyla aştı. Paylaşılan verilere göre, Pazar günü 14.00 civarlarında güneş enerjisi ve rüzgar enerjisinden elde edilen toplam enerji miktarı, ülkeye gerekli olan 45.8 GW’nin 45.5 GW’ini karşıladı. Bu durumdan ötürü enerji kullanımını arttırmaya çalışan Almanlar, saat 13:00’dan başlayarak 4-5 saat süren ‘ücretsiz enerji’ dağıtımı gerçekleştirdiler.

 

1x-1-1024x618

Paylaşılan verilere göre, Pazar günü 14.00 civarlarında güneş enerjisi ve rüzgar enerjisinden elde edilen toplam enerji miktarı, ülkeye gerekli olan 45.8 GW’nin 45.5 GW’ini karşıladı. Bu durumdan ötürü enerji kullanımını arttırmaya çalışan Almanlar, saat 13:00’dan başlayarak 4-5 saat süren ‘ücretsiz enerji’ dağıtımı gerçekleştirdiler. Böylece Angela Merkel’in özellikle Fukuşima faciasından sonra hızlanan, fosil yakıtları ve nükleer enerjiyi azaltarak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını arttırmayı amaçlayan “Energiewende” politikasında önemli bir esik aşılmış oldu.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji ihtiyaçlarını karşılamada yeterli olmayacağı argümanın anlık da olsa tersini kanıtlayan haberleri son zamanlarda sıkça duymaya başladık. Almanya’dan gelen bu haber, yakin zamanda enerji ihtiyacının %140’ini rüzgar enerjisinden karşılayan Danimarka ile paralel olsa da, Avrupa’nın sanayi merkezi konumunda olan Almanya’nın enerji ihtiyacının büyüklüğü nedeniyle daha da büyük bir önem taşıyor.

459641520.0-780x439

Almanya’nın yaşadığı durum yenilenebilir enerji kaynaklarının üretim miktarlarının hava şartlarına bağlı olması nedeniyle uygun hava şartlarında çok yüksek miktarda enerji üretimi gerçekleşmesiyle ilgili. Bloomberg analisti Monne Depraetere’ye göre Almanya’nın pazar günü yaşadığına benzer durumlar bize artık enerji piyasasındaki anlık aşırı arz ile ilgili çözümler bulmamız gerektiğini gösteriyor. Depraetere, “uzun vadede bu arz fazlası durumuyla basa çıkabilecek teknolojiler geliştirmemiz gerekiyor, örneğin daha fazla enterkonnektör hattı veya enerji depolama”.

Puan vermek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazan Coğrafya Hocam

Coğrafya hayata yön verir.
http://forum.cografyahocam.com

Bir Cevap Yazın

Pedal Çevirerek Elektrik Üretilebilecek

Zonguldak’ta 4112 Yaşında Porsuk Ağacı Bulundu