Haritacılığa Işık Tutan İlk Haritalar


Babil Dünya Haritası: Babilliler’e ait bu harita, kil bir tablet üzerine oyulmuştur. Milattan Önce 500’ler hazırlandığı hesaplanmıştır. Üzerinde çivi yazısıyla yazılmış bir metin bulunduran ve dünyayı Babilliler’in perspektifinden yansıtan bu tablet, British Museum’da sergilenmektedir.

Anaksimandros’un Haritası (M.Ö. 610-546): İyonlu bir filozof olan Anaksimandros’un çizdiği bu haritada Ege Denizi dünyanın merkezinde, kıtalar onun etrafında yer alıyor. En dışta ise okyanus bulunuyor. Haritanın aslı günümüze ulaşmasa da, yandaki temsilin haritaya benzediği düşünülüyor.

Miletli Hekatus’un Dünya haritası (M.Ö 550-480): İlkçağ dünyasında Homer, Anaksimender, ve Miletli Anaksimenes’den sonra MÖ. VI. yüzyılda Dünya’nın şekli ve görünüşü hakkında eser hazırlayanlardan biri de Hekatus’tur. Dünya karalarını okyanuslarla çevrili ve üzerinde yüzen bir disk olarak betimlemiştir.

Heredot’un Dünya Haritası: Herodot Halikarnassos’da bugünkü Bodrum yakınlarında Türkiye’de dünyaya geldi. Tarih biliminin babası olarak bilinen Herodot’un MÖ. 440’ta çizdiği harita, daire şeklinde değil düzensizdi ve etrafı denizlerle çevriliydi. Dönemin bilinen dünyası hakkında çok değerli bilgiler vermiştir.

Eratosthenes’in Haritası (M.Ö. 276-194): Coğrafyanın isim babasıdır. Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtlamış ve çevresini kesine yakın bir şekilde ölçmüştür. (39.816 km). Enlem ve boylam sisteminin kullanıldığı ilk Dünya haritasının çizeridir. Büyük İskender’in yaptığı seferlerden aldığı bilgiyle gelişmiş bir dünya haritası çizen Eratosthenes’in haritasında Asya, gerçeği daha iyi yansıtacak bir biçimde daha geniş çizilmiş. Aynı zamanda bu harita, Eratosthenes’in küre biçimindeki dünya anlayışını destekleyecek şekilde paralel ve meridyenleri içeriyor.

Tabula Peutingeriana (MS. 300): Bu harita Roma İmparatorluğu’ndaki yolları göstermek için tasarlanmıştır. Resimde gördüğünüz harita, aslının 13. yüzyılda yapılmış bir kopyasıdır. Harita Avrupa’yı, Asya’nın bir bölümünü ve Kuzey Afrika’yı kapsar.

Batlamyus’un (Ptolemy) haritası (MS. 150) (Coğrafya Kılavuzu): Bu haritanın en önemli özelliği enlem ve boylamları gösteriyor olması ve hem bölgesel hem de matematik coğrafyanın temsilcilerinden olan Batlamyus’un geniş astronomi bilgisi sayesinde öncekilere göre çok daha ayrıntılı bir örnek olması. Bu harita çok uzun zaman boyunca geçerliliğini korumuştur.

T-O Haritaları (Tekerlek): En eski Ortaçağ haritalarından bazıları T-O haritalar olarak adlandırılır. Bunun sebebi bu haritaların “O” içine “T” harfi konulmuşa çok benzemesidir. T-O haritaların bilinen en eski örneği sekizinci yüzyılda yaşamış bir İspanyol rahip olan Liébanalı Beatur’a aittir. Bu haritalar en azından yedinci yüzyıldan itibaren genel geçer dünya haritaları olmuşlardır. Bu haritalarda Kudüs genellikle yuvarlağın ortasında yer alır.


Beğendin mi? Arkadaşların da görmeli diyorsan paylaş!

0

Buna tepkiniz nedir?

Planlar Planlar
0
Planlar
Dosya Dosya
0
Dosya
Tarım Tarım
0
Tarım
Su Kaynakları Su Kaynakları
0
Su Kaynakları
Fiziki Coğrafya Fiziki Coğrafya
0
Fiziki Coğrafya
Küresel Isınma Küresel Isınma
0
Küresel Isınma
Afetler Afetler
0
Afetler
Enerji Enerji
0
Enerji
Nüfus Nüfus
0
Nüfus
Ülke Ülke
0
Ülke

Comments 0

Haritacılığa Işık Tutan İlk Haritalar

log in

Don't have an account?
sign up

reset password

Dön
log in

sign up

Captcha!
Dön
log in

Yazı Türü Seç

Haberler Görsel Liste Anket Test Video Ses Galeri Oynatma Listesi
İstediğiniz Formatta Katılabilirsiniz
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Karma test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirlemek için oy verme
Hikaye
Gömülü Kodlarla ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Açık Liste
Açık Liste
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Taklit
Özel taklitler eklemek için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine gömme kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud gömme kodları
Görsel
Resim ya da GIF