Türkiye’nin En Sıcak Jeotermal Keşfi Yapıldı


Yer Kapadokya… Daha da yaklaşacak olursak Niğde ve Aksaray sınırını oluşturan Bozköy’de yaklaşık 3816 metre derinlikten çıkarılan sıcak su Türkiye için de bir zirve niteliği taşıyor. Çıkan suyun sıcaklığı 295 ºC ve bu sıcaklık Türkiye’de ölçülmüş en sıcak jeotermal kaynak sıcaklığıdır.

3S Kale Enerji Üretim Şirketi’nin Aksaray ve Niğde il sınırları içerisindeki Bozköy Ruhsatı’nda açtığı bir keşif kuyusunda 3816 metrede 295 °C taban sıcaklığına ulaşmıştır.Kuyu başındaki sıcaklık vananın açıklığına göre 140-190 °C arasında değişmekte.

Bulunan bu değerle Sivrihisar-3 Jeotermal Arama Kuyusu 295 °C taban sıcaklığı  ile Türkiye’nin en sıcak kuyusu ünvanını 2750 metrede 287°C olan Manisa Köseali MAK2010 kuyusundan almış bulunmakta.

  Türkiye’nin En Sıcak Jeotermal Kuyuları
  Şehir Bölge Sıcaklık °C
1 Nevşehir Bozköy 295
2 Manisa Salihli-Köseali 287
3 Manisa Alasehir-Göbekli 250
4 Denizli Kızıldere 242
5 Aydın Germencik 232

Sivrihisar-3 kuyusu Kapadokya Bölgesinin büyük bir enerji üretme kapasitesi ve potansiyelinin olduğunu kanıtlamaktadır.Bu kuyu ile Kırşehir Masifi olarak adlandırılan metamorfik kayaların jeotermal potansiyeli ortaya konulmuştur.

Bulunan bu sıcaklık ilerleyen günlerde Kapadokya bölgesini  enerji şirketleri için bir cazibe merkezi haline getireceği kuşkusuz.

3S Kale Enerji’nin misyonu; ‘’Yenilenebilir enerji arama ve üretimi konusunda Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri olmak’’

3S Kale Enerji  özellikle ‘jeotermal enerji’ üzerinde yoğunlaşmış durumda. Aydın’da 1, Niğde Bölgesinde 4 ve Manisa yöresinde 1 adet olmak üzere toplam 6 ruhsat sahaları bulunuyor.

Bu sahalarda jeolojik, jeofizik ve sondaj çalışmaları devam etmekte. Büyük Menderes Grabeni içerisinde yer alan Aydın ruhsatı çalışmaları için şu ana kadar toplam olarak 20 milyon USD bir yatırım yapıldı. Burada ilk etapta kurulması düşünülen 20 MW bir santral için gerekli üretim ve re-enjeksiyon kuyularını tamamladıkları takdirde yatırımın boyutu 2017 itibarıyla 45 milyon ABD Doları çıkacak. Santralin 2018 yılı Ekim ayı itibariyle çalışmaya başlaması öngörülmektedir. Santralin toplam olarak 25 milyon ABD Dolarına mal olacağı hesaplandığında bölgeye yapılacak yatırımın toplam tutarı 70 milyon ABD Dolarını bulacaktır.

Niğde ruhsatları ülkemizin turizm açısından son derece önemli Kapadokya bölgesinde bulunmaktadır. Bölgede bugüne kadar henüz elektrik enerjisi üretecek sıcaklık ve miktarda jeotermal su keşfi yapılmamıştır. Bunda burada yeterli araştırmanın yapılmamış olması kadar jeotermal firmalarının risk nedeniyle buradan uzak durmalarının da etkisi vardır. Şirketin  jeotermal potansiyeline inandığı bu bölgede yüksek riske rağmen 4 ayrı ruhsatta arama ve sondaj çalışmalarına devam etmektedir. Bölgeye bugüne kadar toplam 5 milyon ABD Doları yatırım yapılmıştır.

Kısmi Kaynak: jeotermalhaberler.com

Buna tepkiniz nedir?

Planlar Planlar
0
Planlar
Dosya Dosya
0
Dosya
Tarım Tarım
0
Tarım
Su Kaynakları Su Kaynakları
0
Su Kaynakları
Fiziki Coğrafya Fiziki Coğrafya
0
Fiziki Coğrafya
Küresel Isınma Küresel Isınma
0
Küresel Isınma
Afetler Afetler
0
Afetler
Enerji Enerji
1
Enerji
Nüfus Nüfus
0
Nüfus
Ülke Ülke
0
Ülke

Comments 0

Türkiye’nin En Sıcak Jeotermal Keşfi Yapıldı

log in

Don't have an account?
sign up

reset password

Dön
log in

sign up

Captcha!
Dön
log in

Yazı Türü Seç

Haberler Görsel Liste Anket Test Video Ses Galeri Oynatma Listesi
İstediğiniz Formatta Katılabilirsiniz
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Karma test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirlemek için oy verme
Hikaye
Gömülü Kodlarla ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Açık Liste
Açık Liste
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Taklit
Özel taklitler eklemek için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine gömme kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud gömme kodları
Görsel
Resim ya da GIF