in

Akdamar Adası

Van Gölü’nün içerisinde yer alan ikinci adadır. Bitlis ve Van arasında yer alan Akdamar Adası’nda bir kilise bulunmaktadır.

Yüzölçümü; 70.000 metrekare, kıyı uzunluğu ise 3 kilometredir. En yüksek noktası deniz seviyesinden 1912 metre yüksektedir. Ayrıca Batı uçlarında yüksekliği 80 metreye ulaşan dik kayalıklar yer almaktadır

Vaktizamanında bu adada yaşayan Ermeni baş keşişin, güzelliği dillere destan Tamar adında bir kızı vardır. Adanın çevresindeki köylerde çobanlık yapan bir genç bu kıza âşık olur. Genç çoban Tamar’la buluşmak için her gece adaya yüzer. Tamar ise her gece, karanlıkta yerini belli etmek için onu bir fenerle bekler.

Bundan haberdar olan kızın babası, fırtınalı bir gecede elinde fenerle adanın kıyısına iner ve sürekli yer değiştirerek gencin boşuna yüzüp, gücünü yitirmesine sebep olur.

Yüzmekten gücünü yitirip, yorulan genç çoban boğulur ve boğulmadan önce son nefesiyle “Ah Tamar!” diye haykırır. Bunu duyan kız da hemen ardından kendini gölün sularına bırakır. O günden sonra ada Ah Tamar! ismi ile anılmaya başlanır.

What do you think?

2 points
Upvote Downvote

Written by Coğrafya Hocam

Coğrafya hayata yön verir.
http://forum.cografyahocam.com

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0

Yorum

0 yorum

21 Mart Ekinoksu (Gün tün Eşitliği)

Nüfus Piramitleri Bilgileri Değişmeli mi?