içinde

KızgınKızgın AğlıyorAğlıyor SevimliSevimli ZekiceZekice KahkahaKahkaha HayranHayran BaşarılıBaşarılı Hadi Be!Hadi Be!

Çin’deki Üçboğaz Barajı Günleri Uzattı. Peki Bu Nasıl Olur?

businessinsider.com adlı web sitesinin haberine göre Çin’deki dev baraj günleri uzattı. Peki bu nasıl açıklandı?

Bu baraj Çin’in Hubei bölgesinde bulunan Yangtze Nehri’ne kuruldu. 2003 yılında yapımı tamamlanan bu baraj dünyanın en büyük barajı ünvanına sahip. Ancak daha ilginç olan bir şey daha var. Üç Boğaz Barajı o kadar çok su topladı ki, toplanan bu suyun kütlesi dünyanın dönüşünü yavaşlattı.
22.500 MW elektrik üretme kapasitesine sahip olan barajda maksimum su seviyesi 175 metre derinliğinde. Bu su seviyesi denizin 91 metre üstünde duruyor. Barajın yarattığı rezervuar 660 kilometre uzunluğunda ve ortalama olarak 1.12 kilometre genişliğinde. Rezervauarın alanı 1045 kilometre kare büyüklüğünde. Barajın tuttuğu su 39.3 kübik kilometre. Bu hacimdeki su 39 trilyon kilogram yapıyor.
Bu gerçekten çok büyük bir kütle. Dünyanın kütlesindeki bu yer değiştirme durumu inertia denilen bir durumu oluşturuyormuş. Her gün karşılaştığımız bir durum. Bir buz patenci kolları açıkken kendi ekseni etrafında daha yavaş döner, kollarını vücuduna yapıştırırsa dönüş hızı daha da artar. Yer küreye de bu su kütlesinin bir yerde toplanması benzer bir etki yaratmış. Sonuçta denizin 175 metre üstünde bir yere 39 trilyon kg su koyuyorsunuz.
NASA bu durumu incelemiş ve dünyanın kendi ekseni etrafında dönüş hızının veya bir günün 0.06 mikro saniye uzadığı ortaya çıkmış.
Ancak günlerin bu kadar uzaması yarın sabah işe geç kalmak için geçerli bir bahane değil. Çünkü bu süre uzaması hesaplamaya değmeyecek kadar küçükmüş.

Kaynak: http://www.businessinsider.com

Artı mı Eksi mi?

4 points
Upvote Downvote

Total votes: 4

Upvotes: 4

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Paylaşan Yazarımız Coğrafya Hocam

Coğrafya hayata yön verir.
http://forum.cografyahocam.com

Yorumlar

Bir cevap yazın

Loading…

Yorum

0 yorum

9. Sınıf – Kullanım Amaçlarına Göre Haritalar Sunusu

Ah Bu Yüksek Basınçlar, Alçak Basınçlar