in

BaşarılıBaşarılı

Coğrafya Dersi Yeni Sistemin Neresinde??

Değişen bilimle aydınlanan dünyanın hala gerisinde kalmaktan aşırı derecede üzgünüm.17 yıllık öğretmenlik hayatım boyunca eğitim sisteminde ve öğretim programlarında bir türlü gerçekleşmeyen değişim yenileşme hareketinin olumsuz etkilerini ne yazık ki hayata hazırlanamadan gönderdiğim öğrencilerinde net bir şekilde görüyorum.

Yeniden yapılan seçimler,yeni oluşturulan kabineler; her seçimden sonra yeni Milli Eğitim bakanı ile düzelecek umidimiz ne yazık ki bir türlü istediğimiz düzeyde karşılık bulmuyor.

26 Kasım’da NASA’nın Mars’a gönderdiği araştırma amaçlı uzay aracı hepimize ne kadar heyecanlandırdı değil mi? İnsanoğlunun yeni yerler arama heyecanı ve başka dünyalarda yaşayan canlıların olma ihtimali üzerine hayalleri her daim canlı kalacak.Tüm bunları uzaktan seyrederken aslında yaşadığımız dünyaya dönüp bakmadığımız fark ediyor; dünyamızı tanımak ve dünya ile uyumlu yaşamak zorunluluğumuzu fark ediyorum.

Coğrafya dersinin Dünya literatüründe ve diğer ülkelerdeki eğitim sistemindeki yerini araştırmak ilk yapacağım işlerden biri olacak.Çünkü ülkemde son 3-4 yıldır coğrafya dersi üzerine alınan kararlar ve özellikle son değişiklikle zorunlu dersler içerisinden çıkarılmış olmasını gerçekten anlamak istiyorum.Çünkü ben dışarıdan baktığımda bu dersin insanlara kazandırdığı çevre ve doğa bilincinin yaşadığı ülkeyi öğrenme ülkesine sevdalı olma farkındalığının bu ders olmadan nasıl sağlanacağını gerçekten çok merak ediyorum.

Eğitimdeki başarı seviyesinin  ne yazık ki sadece sınavlarla ölçüldüğü bir ülkede yaşıyoruz ve dünyada insanı farklı zeka türlerine sahip olduğu kabul edilirken biz hala öğrencilerimizi matematik sorularını çözemeyen ya da çözebilenler olarak iki kategoride inceliyoruz.Bu pencereden baktığımızda coğrafyanın ne sınav sisteminde ne de eğitim sisteminde bir yere olmadığını üzülerek görüyorum.

Oysaki bu planlamalari yapan insanlar çok önemli bir şeyin farkında olarak ya da olmayarak atlıyorlar.Coğrafya çok yönlü bir derstir; hem sözel hem de sayısal alanlarla doğrudan bağlantılı olup, insanın kendini,yaşadığı çevreyi tanımasını ve uyumlu bir şekilde yaşamasını öğretmeyi hedeflemektedir. Bu ülkedeki her Türk vatandaşının ortak noktası vatanseverliğidir. Ülkesini tanıma şansını elinden aldığımız öğrencilerimizin nasıl vatansever olmasını ümit ediyoruz gerçekten bilemiyorum.

Biz coğrafyacılar kocaman bir aileyiz. Uzun zamandır Sayın bakanımız @ziyaselcuk’a sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Sesimiz ulaşmadığı gibi çoktan unutulmuş gibiyiz.

Bu ülkede bir öğretmen olarak artık bir geleceğim olduğunu düşünmüyorum.Öğrencilerime ve gençliğe olan inancım her zaman var olsa da işimi hakettiği sekilde yapamayacak olmanın derin üzüntüsü içerisindeyim. Akıbetimiz ne olur bilemiyorum ama ilgililere duyurulur:Biz aynı samimiyetle ve aynı gayretle hak ettiğimiz  değeri göreceğimiz günü sabırla bekleyeceğiz…

What do you think?

2 points
Upvote Downvote

Written by Meryem Ceylan

İsine,vatanına sevdalı bir öğretmen.Amator bir blog yazarı....Oğlunun anası,eşinin yarî.....
Ogrencilerim en zor zamanlarimin en çok izleneni....son nefesime kadar onlarla insan olmak için coğrafya öğrenecez

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0

Yorum

0 yorum

Ay’a Gitmek mi Yoksa Okyanus Dibine İnmek mi?

Sahra Çölü: Buralar Eskiden Tarlaydı