in

KızgınKızgın BaşarılıBaşarılı

Dünya Poşet İçin Neler Yapıyor?

1 Ocak 2019 tarihi itibariyle Türkiye’de poşetler ücretli hale getirilmiştir. Çeşitli protestolara neden olmuş olsa da aslında bazı ülkeler bu uygulamayı çoktan yaptı. Hatta bazı ülkelerde plastik poşet kullanımı yasaklılar listesinde yer alıyor. Bu yazımızda bu konuya değineceğiz.

Türkiye dışında plastik poşetten vergi alan ülkeler Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Polonya, Çekya, Estonya, İngiltere, İrlanda, İsveç, Portekiz, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik ve Kolombiya’dır.

Plastik poşetin yasak olduğu ülkeler Çin, Hindistan, Nepal, Papua Yeni Gine, Madagaskar, Tanzanya, Kenya, Uganda, Eritre, Kongo, Gabon, Kamerun, Nijer, Benin, Mali, Moritanya, Gana, Senegal, Fas, Fransa, İtalya, Gürcistan, Moldova ve Makedonya’dır.

Yasaklayan ülkeler içerisinde Çin ve Hindistan gibi Dünya nüfusunun 3’te 1’ini kapsayan ülkelerin olması ile ekonomik hacmin yüksek olduğu Fransa ve İtalya’nın olması çevresel fayda açısından olumlu bakılabilir. ABD, Kanada ve Avustralya’nın bazı eyaletlerinde de yasaklamalar bulunmaktadır. Genel olarak bazı poşetlerde kısmi yasak ya da vergilendirme yapılmıştır. Japonya, Hollanda, Meksika, Brezilya ve Arjantin bu özellikteki ülkelere örnek olarak verilebilir.

What do you think?

1 point
Upvote Downvote

Written by Coğrafya Hocam

Coğrafya hayata yön verir.
http://forum.cografyahocam.com

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0

Yorum

0 yorum

Güneş’e En Yakın Olunan Tarih: Günberi Yani 3 Ocak

Dünya’nın En Büyük Göllerinden Biriydi Artık Yok Olmak Üzere: Aral Gölü