in

Dünya’nın En Büyük 100 Adası

Dünya’nın en büyük ilk 100 adası listesi. Dünya’nın yüzölçümü olarak en büyük adası Grönland’dır. Kıtalara göre her kıtanın en büyük adaları ise şunlardır:

Asya kıtasının en büyük adası Borneo Adası,

Avrupa kıtasının en büyük adası Büyük Britanya Adası,

Amerika kıtasının en büyük adası Grönland Adası,

Afrika kıtasının en büyük adası Madagaskar Adası, 

Okyanusya kıtasının en büyük adası Yeni Gine Adası,

Antarktika kıtasının en büyük adası Alexander Adası’dır.

Ada ve Konumumil²km²
1. Grönland822,72,130,800
2. Yeni Gine, Papua Yeni Gine-Endonezya309800
3. Borneo, Endonezya-Malezya-Brunei280,1725,5
4. Madagaskar226,658578,041
5. Baffin Adası, Kanada195,928507,451
6. Sumatra, Endonezya164425
7. Honşu, Japonya87,805227,414
8. Victoria Adası, Kanada83,896217,291
9. Büyük Britanya83,698216,777
10. Ellesmere Adası, Kanada75,767196,236
11. Selebes, Endonezya67,4174,6
12. Güney Adası, Yeni Zelanda58,2150,737
13. Java, Endonezya48,9126,7
14. Kuzey Adası, Yeni Zelanda44,035114,05
15. Newfoundland, Kanada42,031108,86
16. Küba40,543105,007
17. Luzon, Filipinler40,419104,684
18. İzlanda39,702102,828
19. Mindanao, Filipinler36,53794,627
20. İrlanda32,58984,406
21. Hokkaido, Japonya30,14478,073
22. Sahalin, Rusya29,576,4
23. Hispaniola, Dominik Cum.-Haiti28,8474,7
24. Banks Adası, Kanada27,03870,028
25. Sri Lanka25,265,268
26. Tasmanya, Avustralya23,41260,637
27. Devon Adası, Kanada21,33155,247
28. Severny, Novaya Zemlya, Rusya18,88248,904
29. Grande de Tierra del Fuego, Arjantin-Şili18,5347,992
30. Alexander Adası, Antarktika16,743,2
31. Axel Heiberg Adası, Kanada16,67143,178
32. Melville Adası, Kanada16,27442,149
33. Southampton Adası, Kanada15,91341,214
34. Marajo, Para, Brezilya15,540,1
35. Vestspitsbergen, Svalbard15,07539,044
36. Kyuşu, Japonya14,11436,555
37. New Britain, Papua Yeni Gine14,09836,514
38. Tayvan13,82335,801
39. Hainan, Çin12,96233,572
40. Galler Prensi Adası, Kanada12,87233,339
41. Yuzhny, Novaya Zemlya, Rusya12,84833,275
42. Vancouver Adası, Kanada12,07931,285
43. Timor, Endonezya-Doğu Timor11,88330,777
44. Sicily, Italy9,8325,46
45. Somerset Adası, Kanada9,5724,786
46. Sardinya, İtalya9,19423,813
47. Bananal, Tocantins, Brezilya7,7220
48. Şikoku, Japonya7,25118,78
49. Halmahera, Endonezya6,86517,78
50. Ceram, Endonezya6,62117,148
51. Yeni Kaledonya6,46716,75
52. Kotelny, Rusya6,43416,67
53. Bathurst Adası, Kanada6,19416,042
54. Prens Patrick Adası, Kanada6,11915,848
55. Thurston Adası, Antarktika6,0515,7
56. Sumbawa, Endonezya5,96515,448
57. Flores, Endonezya5,5214,3
58. Nordaustlandet, Svalbard5,48614,21
59. Oktyabrskoy Revolyutsii, Rusya5,47114,17
60. Kral  William Adası, Kanada5,06213,111
61. Samar, Filipinler5,0513,079
62. Negros, Filipinler4,90512,706
63. Tupinambarana, Brezilya4,5511,85
64. Palawan, Filipinler4,5511,784
65. Yos Sudarso (Dolak), Endonezya4,511,6
66. Panay, Filipinler4,44611,515
67. Bangka, Endonezya4,37511,33
68. Bolşevik, Rusya4,36811,312
69. Ellef Ringnes Adası, Kanada4,36111,295
70. Sumba, Endonezya4,30611,153
71. Bylot Adası, Kanada4,27311,067
72. Jamaika4,24410,991
73. Hawaii, ABD4,02110,414
74. Viti Levu, Fiji4,01110,388
75. Cape Breton Adası, Kanada3,98110,311
76. Bougainville, Papua Yeni Gine3,8810,049
77. Mindoro, Filipinler3,7599,735
78. Prens Charles Adası, Kanada3,6769,521
79. Buru, Endonezya3,679,505
80. Kodiak Adası, Alaska, ABD3,5889,293
81. Kıbrıs3,5729,251
82. Komsomolets, Rusya3,4779,006
83. Puerto Rico3,4358,897
84. Korsika, Fransa3,3518,681
85. Yeni İrlanda, Papua Yeni Gine3,3448,661
86. Qeqertarsuaq (Disko), Grönland3,3128,578
87. Carney Adası, Antarktika3,38,5
88. Chiloe, Şili3,2418,394
89. Girit, Yunanistan3,189.78,261.2
90. Anticosti, Kanada3,0667,941
91. Vrangelya, Rusya3,037,85
92. Roosevelt Adası, Antarktika2,97,5
93. Leyte, Filipinler2,7857,215
94. Sjaelland, Danimarka2,714.87,031.3
95. Cornwallis Adası, Kanada2,7016,995
96. Prince of Wales, Alaska, ABD2,5776,675
97. Grande Terre, Kerguelen2,5556,617
98. Doğu Falkland2,556,605
99. Siple Adası, Antarktika2,56,5
100. Graham Adası, Kanada2,4566,361

What do you think?

1 point
Upvote Downvote

Written by Coğrafya Hocam

Coğrafya hayata yön verir.
http://forum.cografyahocam.com

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0

Yorum

0 yorum

Sahra Çölü: Buralar Eskiden Tarlaydı

10. Sınıf Yazılıya Hazırlık Testi – 1