in

Dünyanın En Büyük Volkan Kalıntısı!

İki dağcı tırmandı ve kayıp bir sırrı ortaya çıkardı…


Avustralya açıklarında güney Pasifik’te öylece tek başına duruyor. Adına “Ball’s Pyramid” diyorlar. Bu ıssız kayalık 562 metre yüksekliğinde. Ball Pyramid dünyanın deniz üstündeki en uzun kayalıkları.
7 milyon yıl önce yaşanan volkanik bir patlamanın ardından oluştuğu belirtiliyor. Balls’s Pyramid dünyanın en büyük volkan kalıntısı yığını. Yüzbaşı Henry Ball tarafından 1788 yılında keşfedildi ve ilk tırmanışı ise 1965 yılında gerçekleşti.

Daha sonraları 1982 yıllarında adacığa tırmanış yasaklandıktan sonraları ise giriş de aynı şekilde yasaklandı.

Birkaç yıl önce bu kayaya tırmanan iki dağcı, bir gece, denizden 70 metre kadar yüksekte bir çalının altında uzun süredir kayıp bir sırrı buldular. Bu kayıp sırlar oraya nasıl geldi kimse bilmiyor. Ama hikayeleri kuşaklar boyunca anlatılacak bir masal gibi…

Bu kayalığın 13 mil uzağında daha büyükçe bir ada var: Lord Howe Island. Bu adada nerdeyse bir insan eli büyüklüğünde meşhur bir böcek türü vardı bir zamanlar. Avrupalılar bu böceğe ağaç istakozu adını vermişti. 12 santim uzunluğundaki bu hayvanlar dünyanın en ağır böcekleriydi. Yerel balıkçılar bu böcekleri ağ ve oltalarına yem olarak takıyordu.
Derken 1918’de günlerden bir gün S.S. Makambo adındaki bir İngiliz gemisi adada karaya oturdu. Bir yolcu boğuldu geri kalanı adaya tahliye edildi. Makambo’nun yeniden tamiri ve ayrılması 9 gün sürdü. Ancak bu sırada gemiden bazı kara sıçanlar adaya sızmayı başardı. Çok geçmeden de lezzetli bir yiyecekler tanıştılar.

Meşhur 6 ayaklı dev böceklerimiz. 2 yıl sonra ada kara sıçan doluydu ve böceklerin nesli 1920’de tamamen tükendi. Tam 90 yıl boyunca da bir daha gören olmadı. 1960 yılında da soyunun tükendiği resmen ilan edildi. Ancak bazı dağcılar yıllarca Ball’s Pyramid’in de bu böceklerden gördüklerini iddia ettiyse de yıllarca dedikodu olarak kaldı. Çünkü bu böcekler ‘nocturnal’ yani ‘geceleri ortaya çıkan canlılar’ olduğu için kimse gecenin bir karanlığında bu kayalıkta böcek aramak istemiyordu. 2001 yılında Avustralyalı bilim adamları David Priddel ve Nicholas Carlile bu sırrı çözmeye karar verdiler.

Kayalığa tırmandılar. Birkaç çekirge dışında birşey bulamadılar. Vaz geçip geri inerlerken sudan 70 metre kadar yükselikte küçük bir çalının altında taze böcek gübresi olduğunu farkettiler. Bu gübre kime aitti? Bunun öğrenmenin tek yolu gece olunca yeniden gelmekti. Nick Carlile ve mahalli güvenlikçi Dean Hiscox gece karanlığında kayaya tırmanmayı kabul ettiler. Ve çalının etrafında iki siyah dev böcekle yüzyüze geldiler. 90 yıl sonra insan ile bu böcek türünün ilk karşılaşmasıydı. Nesli tükendiği düşünülen hayvan türü henüz gezegenimizden tamamen ayrılmış değildi. Çalılığın etrafını kolaçacan ettiklerinde nüfus 24’e çıktı.

Okyanusun ortasındaki bu kayalığa nasıl geldiler?

Bu böcekler okyanusun ortasında kendilerine mülteci kampı olan bu kayalığa nasıl geldi? Kimse bilmiyor. Bir kuş kanadında gelmiş olabilirler. Bir balıkçının ağından kurtulup da gelmiş olabilirler. Bilimadamlarının ilk düşündüğü zaten, birkaçını hemen korumaya alıp yeniden üremelerini sağlamak oldu.

Avustralya hükümeti, böceklerin adadan alınmasına sıcak bakmadı. 2 yıl boyunca kurulan komisyonlar bilimadamları gurpları araştırma raporları sonunda 4 böceğin kayalıktan alınmasına izin çıktı. 2 çift böcek alınıp dönüldü. Plan, bir çift böceği, kara böcekleri konusunda uzman bir Avustralyalıya verip Sydney’de çoğalmalarını sağlamaktı. Ancak böcek çifti iki hafta içinde Sydney’de öldü.

Diğer çifte ise bilimadaları ‘Adem’ ve ‘Havva’ adını verdi. Melbourn Hayvanat Bahçesine götürüldüler. Nüfusları 2008’de 11 bini geçti. Ve o gün gelip çattı. Yani soyu kurtarılan hayvanları yeniden doğal yaşama bırakma günü.

Howe Island’a İngiliz farelerin torunları hala yaşamaya devam ediyor. Bilim adamları tarihin tekerrür etmesinden korkuyordu. Önce adada fare temizliği yapıldı. Ancak daha büyük bir sorunla karşılaşıldı. Adada insanlar, el kadar büyük böceklerle aynı adada yaşamak istemiyordu. Bunun üzerine Melbourne Müzesi, böcekleri ada halkına sevdirecek, ”Böyle el kadar siyah göründüklerine bakmayın. Süper şirin ve zarasız şeyler” kampanyası başlattı. En ilgi göreni ise bir kara böceğin yumurtadan çıkışını gösteren muhteşem videoydu.

What do you think?

2 points
Upvote Downvote

Written by Coğrafya Hocam

Coğrafya hayata yön verir.
http://forum.cografyahocam.com

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0

Yorum

0 yorum

Küresel ve Bölgesel Örgütler Testi 1

Türkiye’nin İklimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?