içinde ,

Haritacılığa Işık Tutan İlk Haritalar

Babil Dünya Haritası: Babilliler’e ait bu harita, kil bir tablet üzerine oyulmuştur. Milattan Önce 500’ler hazırlandığı hesaplanmıştır. Üzerinde çivi yazısıyla yazılmış bir metin bulunduran ve dünyayı Babilliler’in perspektifinden yansıtan bu tablet, British Museum’da sergilenmektedir.

Anaksimandros’un Haritası (M.Ö. 610-546): İyonlu bir filozof olan Anaksimandros’un çizdiği bu haritada Ege Denizi dünyanın merkezinde, kıtalar onun etrafında yer alıyor. En dışta ise okyanus bulunuyor. Haritanın aslı günümüze ulaşmasa da, yandaki temsilin haritaya benzediği düşünülüyor.

Miletli Hekatus’un Dünya haritası (M.Ö 550-480): İlkçağ dünyasında Homer, Anaksimender, ve Miletli Anaksimenes’den sonra MÖ. VI. yüzyılda Dünya’nın şekli ve görünüşü hakkında eser hazırlayanlardan biri de Hekatus’tur. Dünya karalarını okyanuslarla çevrili ve üzerinde yüzen bir disk olarak betimlemiştir.

Heredot’un Dünya Haritası: Herodot Halikarnassos’da bugünkü Bodrum yakınlarında Türkiye’de dünyaya geldi. Tarih biliminin babası olarak bilinen Herodot’un MÖ. 440’ta çizdiği harita, daire şeklinde değil düzensizdi ve etrafı denizlerle çevriliydi. Dönemin bilinen dünyası hakkında çok değerli bilgiler vermiştir.

Eratosthenes’in Haritası (M.Ö. 276-194): Coğrafyanın isim babasıdır. Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtlamış ve çevresini kesine yakın bir şekilde ölçmüştür. (39.816 km). Enlem ve boylam sisteminin kullanıldığı ilk Dünya haritasının çizeridir. Büyük İskender’in yaptığı seferlerden aldığı bilgiyle gelişmiş bir dünya haritası çizen Eratosthenes’in haritasında Asya, gerçeği daha iyi yansıtacak bir biçimde daha geniş çizilmiş. Aynı zamanda bu harita, Eratosthenes’in küre biçimindeki dünya anlayışını destekleyecek şekilde paralel ve meridyenleri içeriyor.

Tabula Peutingeriana (MS. 300): Bu harita Roma İmparatorluğu’ndaki yolları göstermek için tasarlanmıştır. Resimde gördüğünüz harita, aslının 13. yüzyılda yapılmış bir kopyasıdır. Harita Avrupa’yı, Asya’nın bir bölümünü ve Kuzey Afrika’yı kapsar.

Batlamyus’un (Ptolemy) haritası (MS. 150) (Coğrafya Kılavuzu): Bu haritanın en önemli özelliği enlem ve boylamları gösteriyor olması ve hem bölgesel hem de matematik coğrafyanın temsilcilerinden olan Batlamyus’un geniş astronomi bilgisi sayesinde öncekilere göre çok daha ayrıntılı bir örnek olması. Bu harita çok uzun zaman boyunca geçerliliğini korumuştur.

T-O Haritaları (Tekerlek): En eski Ortaçağ haritalarından bazıları T-O haritalar olarak adlandırılır. Bunun sebebi bu haritaların “O” içine “T” harfi konulmuşa çok benzemesidir. T-O haritaların bilinen en eski örneği sekizinci yüzyılda yaşamış bir İspanyol rahip olan Liébanalı Beatur’a aittir. Bu haritalar en azından yedinci yüzyıldan itibaren genel geçer dünya haritaları olmuşlardır. Bu haritalarda Kudüs genellikle yuvarlağın ortasında yer alır.

Artı mı Eksi mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 6

Upvotes: 3

Upvotes percentage: 50.000000%

Downvotes: 3

Downvotes percentage: 50.000000%

Paylaşan Yazarımız Coğrafya Hocam

Coğrafya hayata yön verir.
http://forum.cografyahocam.com

Yorumlar

Bir cevap yazın

Loading…

Yorum

0 yorum

Dünya’nın Kabul Gören İlk Haritası

12. Sınıf Seçmeli Coğrafya Yazılı Soruları ve Cevapları