in

Nüfus Piramitleri Bilgileri Değişmeli mi?

Nüfus piramitleri, nüfusun cinsiyet dağılımı, yaş grupları dağılımı, genç+faal+yaşlı nüfusu, ekonomik gelişmişliği hakkında bilgiler veren

Yıllardır nüfus piramitleri hakkında verilen örnekler artık güncellenmelidir.

Çeşitli kaynaklarda kullanılan nüfus piramiti türleri örneklerinde güncelleme gerekiyor belki de. Örneğin ABD ve Kanada nüfus piramitleri çan şeklindeki piramit türünden çıkıp arı kovanı şeklindeki piramit tipine daha çok benzer duruma gelmişler.

Bir başka örnek ise İran’dır. Bu ülkelerin nüfus piramitleri coğrafya kaynaklarında içe dönük üçgen şeklindeki piramitlere örnek olarak yazılmaya devam etmektedir. Oysaki İran’ın güncel nüfus piramidi asimetrik şekle doğru gitmiştir.

Bangladeş arı kovanı şeklindeki, Somali içe dönük üçgen haline geçmiştir. Galiba nüfus piramitlerine verilen örnekler konusunda coğrafya adına güncelleme vakti gelmiş.

Farklı ülke, bölge ya da kıtaların yıllara göre güncel nüfus piramitlerini incelemek isterseniz şu adresten faydalanabilirsiniz:

https://www.populationpyramid.net

Bu yazı coğrafya öğretmeni Ali YALÇINKAYA tarafından hazırlanmıştır. Sadece bilgilendirme ve düzeltme amacıyla yazılmış olup kişileri ya da kurumları hedef almamaktadır.

What do you think?

1 point
Upvote Downvote

Written by Coğrafya Hocam

Coğrafya hayata yön verir.
http://forum.cografyahocam.com

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0

Yorum

0 yorum

Akdamar Adası

Kimin Eli Çarptı ki?