içinde

KızgınKızgın ZekiceZekice KahkahaKahkaha HayranHayran BaşarılıBaşarılı Hadi Be!Hadi Be!

Tıp Okuyanların Coğrafya Bilmesi Gerekli. Neden mi?

Son yıllarda coğrafyaya olan ilgi ve destek farklı platformlarda da olsa artmaktadır ancak coğrafya ve coğrafyacıya verilen kurumlar ve MEB desteği ve ilgisi de azalmaktadır. Son olarak YÖK Başkanı Yekta SARAÇ’ın ifade ettiği “Türkçe soruları içerisinde coğrafya bilgisi de sorgulanacak” sözleri YÖK’ün coğrafya konusunda ne kadar bilgisizliğe sahip olduğunu da ortaya çıkarmıştır. Bununla ilgili olarak bir coğrafya öğretmeninin paylaşımını sizlerle paylaşmak isteriz. İşte o paylaşım:

“Tuz Gölü’nün yakınındaki bir köyde tansiyon hastalığının çok olması, Nevşehir yöresinde volkanik kayaçlardan kaynaklanan kanser hastalığının yaygın olması, Karadeniz Bölgesi’nde tiroid rahatsızlıklarının yaygın olması, bunlar coğrafi koşullar ile hastalık arasında bir ilişkiyi gösteriyor.”

Sadece bu bilgilerle bile bir tıp öğrencisi için coğrafyanın önemi ortaya çıkıyor.

Bilindiği gibi coğrafya, mekan (aklımıza gelebilecek her türlü somut yer) ile insan arasındaki ilişkileri inceleyen, araştıran, sorgulayan, analiz eden, sentezleyen, problem çözen ve yeni bilgiler ortaya koyabilen bir bilimdir.

Bir savaşı anlatabilmek için o mekanı iyi bilmek gerekir. (Tarihle ilişkiye örnek)

Bir savaşı kazanabilmek için o mekanı iyi bilmek gerekir. (Askeri stratejiye örnek) Örneğin, Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale ve çevresindeki araziyi çok iyi tanıdığından bu bölgede üstünlüğün sağlanmasını sağlamıştır.

Bir müzik türünün neden “o” yerde doğduğunu anlayabilmek için mekanı bilmek gerekir. (Müzikle ilgili)

Bir şiirin ya da yazının ne anlattığını anlamak için mekanı bilmek gerekir. (Edebiyatla ilgili) Örneğin, İç Anadolu şiirlerinde tahıl türlerinin etkileri görülür ve toprağın kuruluğu zaman zaman konu edilmiştir.

Bitkilerin ve hayvanların farklı yerlerde farklı tepki ve şekil değişikliğini anlamak için mekanı bilmek gerekir. (Biyolojiyle ilgili)

Aynı elementlerin ve minerallerin farklı yerlerde neden aynı sonucu veremediğini anlamak için mekanı bilmek gerekir. (Kimyayla ilgili)

Dinlerin neden belirli yerlerde yoğunlaştığını anlamak, farklı uygulamalara sahip olduğunu anlayabilmek için mekanı bilmek gerekir. (Tüm dini derslerle ilgili). İslamiyette farklı mezhepler vardır ve bu mezheplerin uygulamalarında coğrafi bilgilerden faydalanıldığı görülür. Örneğin, Şafii mezhebi insanları dağ koşullarından etkilenmiş uygulamalara sahiptir.

Gün içerisinde spor yaparken nasıl bir yol izleneceğini saptayabilmek için mekanı bilmek gerekir. (Beden eğitimi ve diğer tüm spor alanlarıyla ilgili). Örneğin, Bolivya’da futbol karşılaşmalarına giden Brezilyalı futbolcular basınç değişikliğinin ortaya çıkardığı zorluğu yaşarlar.

Buna benzer şekilde tüm bilimler ile coğrafya arasında doğrudan ilişkiler vardır. Böylesi bir durumda coğrafya dışlanamaz ve gereksiz bir bilim olarak görülemez.

Artı mı Eksi mi?

-1 points
Upvote Downvote

Total votes: 3

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 33.333333%

Downvotes: 2

Downvotes percentage: 66.666667%

Paylaşan Yazarımız Coğrafya Hocam

Coğrafya hayata yön verir.
http://forum.cografyahocam.com

Yorumlar

Bir cevap yazın

Loading…

Yorum

0 yorum

Coğrafya Akademisyenleri Coğrafyacılar İçin Ne Kadar Çalışıyor?

9. Sınıf – Projeksiyonlar Sunusu