in ,

Türkiye’de Rüzgar Enerjisi

2017’ye kadar geçerli güncel bilgiler içeren bu yazı Kadir Doğrusöz’e aittir.

– 1998 yılında kurulan ilk rüzgâr türbiniyle (Alaçatı – Çeşme) Türkiye’de rüzgar enerjisi ile elektrik üretilmeye başlandı.
Balıkesir ve İzmir’in Türkiye’de en çok rüzgar türbinine sahip olan il olduğunu söylemek mümkün. Urla-Demircili ve Karaburun bölgeleri yoğun rüzgar aldığı için, buralarda rüzgar türbinleri bulunuyor. Bunun dışında, Türkiye’de rüzgar türbinleri genellikle Ege’de yoğunlaşmış durumda. Balıkesir’den Muğla’ya kadar olan hatta birçok rüzgar santrali görmek mümkün. Ege dışında ise Marmara bölgesinde, İstanbul’un ormanlık alanlarına yakın yerlerde rüzgar türbinleri yer alıyor.

– Fabrika ve üniversite gibi kuruluşların kendi rüzgar santrallerinin olduğunu da görmekteyiz. Rüzgar santrali, masrafı düşük olduğu ve küçük alandan geniş bir verim elde etme olanağı sağladığı için birçok farklı yerde kurulabiliyor. Karadeniz bölgesinde de önümüzdeki zamanlarda rüzgar santrallerinin kurulması beklenmekte.

– Bugün Türkiye genelinde 171 rüzgar santrali bulunuyor. Tarım, sanayi kuruluşları, üniversiteler, belediyeler ve özel kurumlar tarafından işletilen bu santrallerden ciddi bir enerji akışı sağlanmakta. Türkiye’de rüzgar enerjisinin kullanım oranı Avrupa ve ABD’ye göre oldukça düşük olsa da ciddi bir gelecek vaadediyor.

What do you think?

2 points
Upvote Downvote

Written by Coğrafya Hocam

Coğrafya hayata yön verir.
http://forum.cografyahocam.com

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0

Yorum

0 yorum

Münhasır Ekonomik Bölge

Türkiye’den Dünya Miras Listesine Girmiş Olan Yerler