in

KızgınKızgın AğlıyorAğlıyor SevimliSevimli ZekiceZekice KahkahaKahkaha HayranHayran BaşarılıBaşarılı Hadi Be!Hadi Be!

Türkiye’de Yetiştirilen Meyveler

Türkiye’de ekonomik değeri olduğu için yaygın olarak yetiştirilen meyveler turunçgiller, üzüm, elma, fındık, incir, muz, kayısı, şeftali, antep fıstığı, kivi gibi ürünlerdir.

Meyveler

[su_tabs class=”my-custom-tabs”]
[su_tab title=”Turunçgiller” anchor=”turuncgiller”]Turunç, portakal, greyfurt, mandalina ve limon gibi meyvelere ülkemizde genel olarak turunçgiller (narenciye) adı verilir.
Bu ürünlerin genel özelliği kış sıcaklığının 0 °C’nin altına düşmediği iklim koşullarında yetişmesidir.
Ülkemizde daha çok Akdeniz Bölgesi kıyılarında üretilir.
Güney Ege ile Rize çevresinde de turunçgil tarımı yapılmaktadır.
[/su_tab]
[su_tab title=”Portakal” anchor=”portakal”]2015 yılı verilerine göre portakal üretimimiz 1,82 milyon tondur. Üretim daha çok Akdeniz Bölgesi’nde yapılmaktadır. Üretiminde ilk sırada olan ilimiz, Adana’dır. Türkiye portakal üretiminde Dünyada 10. sırada yer almaktadır.
türkiye portakal üretimi 2012 coğrafya hocam Harita: Türkiye portakal üretimi (2012)[/su_tab]
[su_tab title=”Mandalina” anchor=”mandalina”]2015 yılı verilerine göre mandalina üretimimiz yaklaşık 1,12 milyon tondur. Mandalina üretimi en fazla Adana ve çevresinde yapılmaktadır. Üretiminde ilk sırada olan ilimiz, Adana’dır. Bölge olarak ise en fazla Akdeniz Bölgesinde yetiştirilir. Doğu Karadeniz’de fön rüzgarlarının etkisiyle mandalina tarımı yapılabilmektedir. Türkiye mandalina üretiminde Dünyada 4. sırada yer almaktadır.
Türkiyede Mandalina Üretimi - 2004 Harita: Türkiye mandalina üretimi (2004)[/su_tab]
[su_tab title=”Limon” anchor=”limon”]2015 yılı verilerine göre limon üretimimiz 750.550 tondur. Üretimin yoğunlaştığı illerimiz Mersin, Adana, Antalya olarak sıralanmaktadır. Üretiminde ilk sırada olan ilimiz, Mersin’dir. Türkiye limon üretiminde Dünyada 7. sırada yer almaktadır.
türkiye limon üretimi 2012 coğrafya hocam Harita: Türkiye limon üretimi (2012)[/su_tab]
[su_tab title=”Greyfurt” anchor=”greyfurt”] 2015 yılı verilerine göre Türkiye’nin greyfurt (altıntop) üretimi 250.025 tondur. Özellikle sağlık açısından faydalı olan greyfurtun tüketimi uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Türkiye’de greyfurt üretiminin en fazla olduğu bölgemiz Akdeniz’dir. Üretiminde ilk sırada olan ilimiz, Adana’dır. Özellikle Adana, Mersin, Hatay ve Antalya ilk sıralarda gelmektedir. Türkiye greyfurt üretiminde Dünyada 7. sırada yer almaktadır.
greyfurt 2012 coğrafya hocam Harita: Türkiye greyfurt üretimi (2012)[/su_tab]
[/su_tabs]

[su_tabs class=”my-custom-tabs”]
[su_tab title=”Üzüm” anchor=”uzum”] Çok düşük sıcaklıklarda bile yetişebilen üzüm, bu nedenle ülkemizde doğal yetişme alanı ve üretimi en fazla olan meyvedir.
Yaş ve kuru meyve olarak tüketilebilen üzümden pekmez, sirke, içki, şıra ve pestil yapılır.
Çeşitli türleri olan üzümün Türkiye’deki üretimi 2015 yılında yaklaşık 3,65 milyon tondur.
Üzüm üretiminin en fazla olduğu bölge Ege Bölgesidir. Türkiye üzüm üretiminde Dünyada 6. sırada yer almaktadır.
Ülkemizin ihracatında önemli bir yeri olan çekirdeksiz üzüm Gediz Ovası’ndaki Manisa ili ve ilçelerine yetiştirilir
türkiye üzüm üretimi 2012 coğrafya hocam Harita: Türkiye üzüm üretimi (2012)[/su_tab]
[su_tab title=”Elma” anchor=”elma”] Ülkemizde üzümden sonra üretimi en fazla olan meyvedir.
Soğuğa dayanıklı olması ve kireçli toprakları sevmesi nedeniyle iç bölgelerimizde tarımı yaygınlaşmıştır.
Yıllık üretimimiz 2015 yılında 2,57 milyon tondur.
Elma üretimimizin büyük bir bölümü İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nden karşılanır. Türkiye elma üretiminde Dünyada 3. sırada yer almaktadır.

elma 2012 coğrafya hocam Harita: Türkiye elma üretimi (2012)[/su_tab]
[su_tab title=”Fındık” anchor=”findik”] Anavatanı Doğu Karadeniz Bölümü’nün kıyı kesimi (Trabzon çevresi) olan bu bitki Karadeniz iklim koşullarını ister.
Psödomaki türleri arasında yer alır.
Fındık için her mevsim yağışlı, nem oranı yüksek ve orta derece sıcaklık ister. Bu nedenle üretim alanlarımız Karadeniz ikliminin görüldüğü Karadeniz kıyılarıdır.
Yıllık fındık üretimimiz 2015 yılı verilerine göre 646.000 tondur. Üretimin %80’i Karadeniz Bölgesi’nde, kalan kısmı ise Marmara’da üretilir. Türkiye fındık üretiminde Dünyada 1. sırada yer almaktadır.

türkiye fındık haritası 2012 coğrafya hocam Harita 1: Türkiye fındık üretimi (2012)

fındık 2012 coğrafya hocam Harita 2: Türkiye fındık üretimi (2012)[/su_tab]
[su_tab title=”İncir” anchor=”incir”] Kış sıcaklık ortalamasının 5 ⁰C’nin altına inmediği kıyı kesimlerde yetişen bir meyvedir. Tüm kıyı kesimlerde yetişir. Ancak ticari değeri olan kaliteli incirler Ege Bölgesi’nde Aydın ve İzmir’de yaygındır. Türkiye incir üretiminde Dünyada 1. sırada yer almaktadır.
2015 yılı incir üretimimiz 300.600 tondur.
Kurutulmuş incir üretiminde Dünya 1.siyiz.

incir 2012 coğrafya hocam Harita: Türkiye incir üretimi (2012)[/su_tab]
[su_tab title=”Muz” anchor=”muz”] Tropikal iklim bölgelerinin ürünü olan muz, ülkemizin en güneyinde Akdeniz Bölgesi’ndeki Alanya, Gazipaşa, Anamur ve Erdemli kıyı şeridinde yetiştirilir.
Yıllık muz üretimimiz 2015 verilerine göre 270.500 tondur. Türkiye muz üretiminde Dünyada 35. sırada yer almaktadır.

muz 2012 coğrafya hocam Harita: Türkiye muz üretimi (2012)[/su_tab]
[su_tab title=”Kayısı” anchor=”kayisi”] En çok Malatya’da yetiştirilir. Yetiştirildiği diğer illerin başında Elazığ, Iğdır, Ankara, Konya ve İzmir gelir. Kuru olarak ihraç edilir. Türkiye kayısı üretiminde Dünyada 1. sırada yer almaktadır. 2015 yılında 680.000 ton üretim yapılmıştır.

türkiye kayısı 2012 coğrafya hocam (1) Harita: Türkiye kayısı üretimi (2012)[/su_tab]
[su_tab title=”Şeftali” anchor=”seftali”] En çok Marmara ve Ege’de yetiştirilir. Üretimde en önemli payı Bursa almaktadır.
2015 yılında 642.727 ton üretilmiştir. Türkiye şeftali üretiminde Dünyada 6. sırada yer almaktadır.
şeftali 2012 coğrafya hocam Harita: Türkiye şeftali üretimi (2012)[/su_tab]
[su_tab title=”Antep Fıstığı” anchor=”antepfistigi”] %78’i Güneydoğu Anadolu’da yetiştirilir. Üretimde Dünya 1. siyiz. Önemli ihraç ürünlerimiz arasında yer alır. 2015 yılında 144.000 ton üretilmiştir. Türkiye antep fıstığı üretiminde Dünyada 3. sırada yer almaktadır.

antepfıstığı 2012 coğrafya hocam Harita: Türkiye Antepfıstığı üretimi (2012)[/su_tab]
[su_tab title=”Kivi” anchor=”kivi”] Ilıman iklim koşullarına uyum sağlamış bir bitkidir. En çok üretildiği yerler Rize ve Yalova illeridir. 2015 yılında 41.640 tondur. Türkiye kivi üretiminde Dünyada 9. sırada yer almaktadır.

kivi 2012 coğrafya hocam Harita: Türkiye kivi üretimi (2012)[/su_tab]
[su_tab title=”Vişne” anchor=”visne”] 2015 yılı verilerine göre Türkiye’nin vişne üretimi 183.500 ton olup ağaç başına verim 30 kg’dır. Vişne üretiminin en fazla olduğu ilimiz Afyon’dur. Sonrasında Konya, Kütahya ve Ankara gelmektedir. Türkiye vişne üretiminde Dünyada 1. sırada yer almaktadır.
türkiye vişne haritası 2012 coğrafya hocam Harita: Türkiye vişne üretimi (2012)[/su_tab]
[su_tab title=”Ayva” anchor=”ayva”] 2015 yılı verilerine göre Türkiye’nin ayva üretimi 112.900 ton olup ağaç başına verim 34 kg’dır. Ayva üretiminin en fazla olduğu ilimiz Sakarya’dır. Sonrasında Bursa, Bilecik ve Denizli illeri gelmektedir. Türkiye ayva üretiminde Dünyada 1. sırada yer almaktadır.
ayva 2014 coğrafya hocam Harita: Türkiye ayva üretimi (2014)[/su_tab]
[/su_tabs]

What do you think?

-6 points
Upvote Downvote

Written by Coğrafya Hocam

Coğrafya hayata yön verir.
http://forum.cografyahocam.com

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0

Yorum

0 yorum

Türkiye’de Yetiştirilen Sebzeler

Türkiye'nin Tarımsal Ürünleri