in ,

Türkiye’nin En Sıcak Jeotermal Keşfi Yapıldı

Yer Kapadokya… Daha da yaklaşacak olursak Niğde ve Aksaray sınırını oluşturan Bozköy’de yaklaşık 3816 metre derinlikten çıkarılan sıcak su Türkiye için de bir zirve niteliği taşıyor. Çıkan suyun sıcaklığı 295 ºC ve bu sıcaklık Türkiye’de ölçülmüş en sıcak jeotermal kaynak sıcaklığıdır.

3S Kale Enerji Üretim Şirketi’nin Aksaray ve Niğde il sınırları içerisindeki Bozköy Ruhsatı’nda açtığı bir keşif kuyusunda 3816 metrede 295 °C taban sıcaklığına ulaşmıştır.Kuyu başındaki sıcaklık vananın açıklığına göre 140-190 °C arasında değişmekte.

Bulunan bu değerle Sivrihisar-3 Jeotermal Arama Kuyusu 295 °C taban sıcaklığı  ile Türkiye’nin en sıcak kuyusu ünvanını 2750 metrede 287°C olan Manisa Köseali MAK2010 kuyusundan almış bulunmakta.

  Türkiye’nin En Sıcak Jeotermal Kuyuları
  Şehir Bölge Sıcaklık °C
1 Nevşehir Bozköy 295
2 Manisa Salihli-Köseali 287
3 Manisa Alasehir-Göbekli 250
4 Denizli Kızıldere 242
5 Aydın Germencik 232

Sivrihisar-3 kuyusu Kapadokya Bölgesinin büyük bir enerji üretme kapasitesi ve potansiyelinin olduğunu kanıtlamaktadır.Bu kuyu ile Kırşehir Masifi olarak adlandırılan metamorfik kayaların jeotermal potansiyeli ortaya konulmuştur.

Bulunan bu sıcaklık ilerleyen günlerde Kapadokya bölgesini  enerji şirketleri için bir cazibe merkezi haline getireceği kuşkusuz.

3S Kale Enerji’nin misyonu; ‘’Yenilenebilir enerji arama ve üretimi konusunda Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri olmak’’

3S Kale Enerji  özellikle ‘jeotermal enerji’ üzerinde yoğunlaşmış durumda. Aydın’da 1, Niğde Bölgesinde 4 ve Manisa yöresinde 1 adet olmak üzere toplam 6 ruhsat sahaları bulunuyor.

Bu sahalarda jeolojik, jeofizik ve sondaj çalışmaları devam etmekte. Büyük Menderes Grabeni içerisinde yer alan Aydın ruhsatı çalışmaları için şu ana kadar toplam olarak 20 milyon USD bir yatırım yapıldı. Burada ilk etapta kurulması düşünülen 20 MW bir santral için gerekli üretim ve re-enjeksiyon kuyularını tamamladıkları takdirde yatırımın boyutu 2017 itibarıyla 45 milyon ABD Doları çıkacak. Santralin 2018 yılı Ekim ayı itibariyle çalışmaya başlaması öngörülmektedir. Santralin toplam olarak 25 milyon ABD Dolarına mal olacağı hesaplandığında bölgeye yapılacak yatırımın toplam tutarı 70 milyon ABD Dolarını bulacaktır.

Niğde ruhsatları ülkemizin turizm açısından son derece önemli Kapadokya bölgesinde bulunmaktadır. Bölgede bugüne kadar henüz elektrik enerjisi üretecek sıcaklık ve miktarda jeotermal su keşfi yapılmamıştır. Bunda burada yeterli araştırmanın yapılmamış olması kadar jeotermal firmalarının risk nedeniyle buradan uzak durmalarının da etkisi vardır. Şirketin  jeotermal potansiyeline inandığı bu bölgede yüksek riske rağmen 4 ayrı ruhsatta arama ve sondaj çalışmalarına devam etmektedir. Bölgeye bugüne kadar toplam 5 milyon ABD Doları yatırım yapılmıştır.

Kısmi Kaynak: jeotermalhaberler.com

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Coğrafya Hocam

Coğrafya hayata yön verir.
http://forum.cografyahocam.com

Comments

Bir cevap yazın

Loading…

0

Yorum

0 yorum

Tarihin En Büyük Tsunamileri

Dünya’nın Uzaydan Çekilmiş Gerçek Renklerini Merak Eden Var mı?