içinde

Ukrayna Hakkında İlginç Bilgiler

-Rusya’dan sonra Avrupa’nın ikinci en büyük ülkesidir.Doğu Avrupa Bölgesinde Yer alan Ukrayna 603.628 km² yüz ölçümüyle Avrupa ‘ya sınır Avrupa ‘nın En büyük ülkelerinden biridir. Karadeniz’in kuzeyindedir. Yüzölçümü olarak, topraklarının tamamı Avrupa’da bulunan en büyük ülke.

-Son sayımlara göre 45 milyon ile Avrupa da artmaya devam eden popülasyonlardan biri olarak öne çıkmaktadır.

-Ayrıca Rusça ile %95 oranında aynı kelimeler ve alfabe kullanılmaktadır.

-Ukrayna, dünyada en fazla üniversite mezunu olan dördüncü ülkedir. Yüksek eğitim sahibi Ukrayna vatandaşlarının oranı Avrupa ortalamasından fazladır.

-Avrupa’daki en büyük ordulardan birine sahiptir.

-Bir tarım ülkesi olan Ukrayna son yıllarda Rusya ile gerilimler yaşayıp Avrupa’ya yakınlaşması ile günümüzde Avrupa birliği ülkelerine vizesiz giriş hakkı elde etmiş ülkelerden biridir.

-Ülkenin başkenti Kiev şehridir.

-Dünyanın en uzun 2. mağarası Ukrayna’daki Optımistıçna Mağarasıdır. Bu mağara yaklaşık 210 kilometrelik uzunluğa sahiptir ve karstik çözülme ile oluşmuştur.

-Ukrayna’nın Kiev şehrindeki özgürlük meydanı görülmesi gereken en güzel yerlerdendir. Yine Kiev’de aziz Sofya Katedrali, Kiev Müzesi, şehrin giriş kapısı olarak inşa edilen Golden Gate mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Lviv şehri Unesco Dünya mirası listesinde bulunan güzel bir şehirdir. Brewery müzesi, opera binası, Potocki Sarayı, Dormition Katedrali, Lviv Ermeni Katedrali Lviv şehrinde mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

-Dünya üzerindeki birçok kültürden farklı olarak, Ukraynalılar düğün yüzüğünü sol ele değil sağ ellerine takarlar.

-23 Haziran’da kutlanan Ivana Kupala Günü, Ukrayna’nın en eğlenceli geleneksel kutlamalarından biridir. Ve bir arınma töreninde ateşin üzerinden atlarlar. Yerliler, bir çiftin birbirini tutsak etmeden yangını atlattığında aşklarının bir ömür boyu sürdüreceğine inanıyorlardı.Bu gelenek buradan gelmektedir.

-Vyshyvanka Ukrayna milli kostümüdür. Çiçeksi detaylarıyla el dokuması nakışlarla süslenmiştir. Hem kadınlar hem de erkekler bu kostümü çeşitli vesilelerle giyerler.

-Popüler Paskalya yumurtası geleneği Ukrayna’dan geliyor. Aslında, yumurta balmumu ve boya kullanılarak desenlendirilmiştir. Daha sonra balmumu çıkarılmış.Ve sadece boyalar kullanılmıştır.

-Dünyanın en uzun müzik aleti de Ukrayna’dandır. Boru parçasına benzeyen aletin ismi Trembita’dır.

-Ukrayna uygarlığının kökeni M.Ö. 4800 yılına dayanıyor. Ülke Trypillian ve İskit uygarlıklarının yaşadığı bölgede bulunmaktadır.

-Ukrayna, daha önce Neandertallerin yerleşim yeri olan birkaç arkeolojik alana ev sahipliği yapmaktadır. Burada mamut kemikleri bulunmuş olup, ilk atların burada evcilleştirildiği düşünülmektedir.

-Dünyanın ilk anayasası 1710’da Ukrayna Hetman Pylyp Orlyk tarafından tanıtılmıştır. Bu belgenin amacı, güçler ayrımını getirmektir. Hem vatandaşların hem de hükümetin sorumlulukları ve hakları ortaya konulmuştur.

-Kiev, 1941’de Nazilere karşı şiddetli direnişinden dolayı Sovyetler Birliği tarafından verilen Kahraman Kent statüsüne sahiptir. Almanlar, Kiev Savaşında burayı kuşatmıştır.

-2. Dünya Savaşı sırasında Ukraynalı dini liderler tarafından binlerce Yahudi’ye korunma teklif edildi.Yahudiler manastırlara ve Ukrayna evlerine sığınmışlardır. Liderlerden biri olan Metropolitan Andrey Sheptytsky, insani yardım rolüyle ilgili olarak 2013 yılında İftira ve İnkarla Mücadele Birliği tarafından onurlandırılmıştır.

-Ukraynalılar yerli içkileri olan Horilka içmeyi tercih ederler.

-Alkollü içecekleri seviyorlar. Dünya Sağlık Örgütüne göre en çok Alkol Tüketilen Ülkeler arasında 6.ıncı sıra da Yıllık kişi başı alkol tüketim oranı 13,9 Litre.

-Dünya’nın en kötü nükleer santral felaketlerinden biri olarak hafızalara kazınan Çernobil Ukrayna topraklarında bulunmaktadır.

-1960’da inşa edilen dünyanın en derin metro istasyonu Ukrayna’dadır. Kiev’deki Arsenalna Metrosu 105 metreye kadar aşağıya iner ve dünyanın en derin yer altı trenidir. Bazı iddialara göre bu istasyonun yakınındaki tüneller siyasi seçkinler için birer sığınaktır.

-Ortalama ömür 71.48 yıl civarındadır.

-Ukrayna, dünyada manganez yataklarının en fazla olduğu ülkedir. Ukrayna’nın bilinen manganez rezervleri 2,3 milyar tondur (Dünyadakinin yüzde 11’i).

-Ukraynacada sözcüklerin çoğu “p” harfi ile başlıyor. Ukrayna alfabesinde en fazla kullanılan harf “o”. Ukraynacada en az “f” ve “r” harfleri kullanılıyor.

-Ukrayna dünyadaki en yüksek okuma yazma oranına sahip dördüncü ülkedir.

-Ukrayna dünyanın en ağır uçağı olan Kiev’de üretilen Antonov An-225 Mriya modeli uçak dünyanın en geniş uçağı ünvanına sahiptir.

-İlk gaz lambasının icadı Lviv’de gerçekleşmiştir.

-Ukrayna, Karpatların ilkel kayın ormanları dahil, yedi kadar UNESCO Dünya Mirasına sahiptir.

Görsel: Yalta, Ukrayna

Artı mı Eksi mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Paylaşan Yazarımız Coğrafya Hocam

Coğrafya hayata yön verir.
http://forum.cografyahocam.com

Yorumlar

Bir cevap yazın

Loading…

Yorum

0 yorum

Ekinoks Nedir? Ekinoks Tarihleri Hangileridir?

Türkiye'deki Travertenler